Meditace: Cesta k vnitřnímu klidu

Pojem meditace se dnes skloňuje poměrně často a i na našem e-shopu ho používáme téměř u každého produktu. Často si v dobré víře zakoupíme produkty určené k meditaci, ale prokrastinace ji každý den odsouvá a nakonec i produkty končí někde ve skříni v zapomnění. Dnešní článek v rubrice Relax čtení Vás uvede do světa meditace a poradí, jak začít. Článek je určen pro začátečníky či notorické začátečníky, ale věříme, že bude zajímavý i pro ty, kteří již meditační praxi vykonávají roky. Přejeme příjemné čtení. 

Co je meditace?

Meditace je praxe, kdy se soustředíme na přítomný okamžik a zklidnění mysli. Cílem meditace je dosažení vnitřního klidu, harmonie a psychického uvolnění. Existuje mnoho různých stylů meditace, ale všechny mají společný základ: soustředění na dech, myšlenky a pocity. Dalo by se tak říct, že jakákoliv forma zklidnění, kdy se vědomě soustředíme na svůj dech je už meditace.

Pro koho je meditace určená?

Odpověď je jednoduchá - pro všechny. Meditace je vhodná pro každého, kdo hledá způsob, jak zvládat stres, zlepšit koncentraci nebo jednoduše prožít moment klidu. Není závislá na věku ani fyzické kondici.

 Proč meditovat?

Meditace nabízí širokou škálu benefitů. Pomáhá uvolnit napětí, zklidnit mysl a posílit vnímání přítomného okamžiku. Může zlepšit koncentraci, zvýšit sebedůvěru a pomoci vyrovnat se se stresem a úzkostí. Dlouhodobě pravidelná meditace může vést k lepšímu duševnímu a fyzickému zdraví, neboť odbourává bloky, které v sobě máme a které pak vedou k psychosomatickým obtížím. 

Další oblast, se kterou vám může meditace pomoci, je zvládání složitých situací, kde je potřeba zachovat chladnou hlavu. Nejčastěji se s tím setkáváme v práci, kdy se dostanete pod tlak a reagujete nepřiměřeně, agresivně. Lidově tomu říkáme, že je pusa rychlejší než hlava. Meditace vás naučí se v takových okamžicích zklidnit a omezit impulzivní chování. Dá vám prostor, si vše promyslet a pak teprve promluvit. Velice užitečné je to pak i při různých vyjednáváních s externími partnery.

Samostatnou rubrikou by pak byly benefity, které meditace přináší pro "příliš přemýšlící lidi" (tzv. overthinker). Meditace nás učí, jak vědomě zastavit neustálý tok myšlenek a dramatických scénářů, které umí naše hlava vytvořit. A z vlastní zkušenosti musíme říct, že je to velice úlevné, když umíte své hlavě říct STOP a začít myslet na něco příjemného, co vás nestresuje.

Jak začít?

  • Začněte krátkými meditačními sezeními, například pět minut denně - i zde platí stejné pravidlo jako ve sportu - nepřepálit začátek.
  • Najděte klidné místo, kde nebudete rušeni a udělejte si z něj oázu klidu - fantazii se meze nekladou, můžete si zapálit jen svíčku, která místu dodá příjemné teplo, pustit aromalampu, která vás povzbudí příjemnou vůni nebo jen pustit relaxační hudbu.
  • Sedněte si pohodlně se vzpřímeným zády a zavřete oči nebo si lehněte na podložku - nezapomeňte si vzít deku, aby vám nebyla zima (pro začátek doporučujeme meditovat v kleče nebo v tureckém sedu, v leže hrozí, že brzy usnete :-) ).
  • Soustřeďte se na svůj dech - při nádechu si představte, jak do vás proudí klid a mír a při výdechu se zbavujete stresu a napětí (pokud je pro vás náročné meditovat s vlastními myšlenkami, pusťte si řízenou meditaci, která vás celou meditací provede, na internetu jich naleznete stovky).
  • Neodsuzujte své myšlenky a pocity, které se objeví během meditace. Nechte je volně plynout a jakmile se některá ve vaší mysl usadí na delší dobu, nechte ji vědomě odejít a opětovně přesměrujte svoji koncentraci na svůj dech.
  • Nebojte se experimentovat s různými meditačními technikami a najděte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Stejně tak můžete střídat i prostředí a příště třeba vyzkoušet meditaci v lese nebo u vody, kde místo hudby vám bude dělat společnost tekoucí voda.
  • Aby vaše praxe byla pravidelná a měla kýžený efekt, stanovte si den a čas, kdy se budete meditaci věnovat. Doporučujeme si nastavit upozornění v mobilu, které vám pravidelnou meditaci připomene. Ale co je hlavní, pokud se vám některý den nepodaří se k meditaci dostat, nekritizujte se za to, ale přeložte si meditaci na jiný vhodný den. Meditace má být radost a ne vám přinášet ještě více stresu.

Tipy a triky na závěr:

Náš sortiment produktů, včetně vykuřovadelstojánků na vykuřovadla nebo kadidelnic, může zvýšit vaše meditační zážitky. Při meditaci si zapalte vonné tyčinky nebo vonné františky či posvátné dřevo Palo Santo a nechte se unášet jejich příjemnými vůněmi. To vytvoří dokonalou atmosféru pro meditaci. Ale nezapomeňte, že začít můžete i bez pomůcek a postupně si hledat, co vám bude vyhovovat.

Během meditace může pomoci i relaxační hudba, jako je zvuk vln, deště nebo vodopádu. Tyto zvuky dokážou ještě lépe navodit pocit klidu a harmonie. Vyberte si hudbu nebo zvukové nahrávky, které vám pomáhají uvolnit se a soustředit. Pomoci vám k tomu může náš světelný reproduktor Fresh Flower. Doporučujeme i úplně ztlumit světlo a nechat prostory jen osvítit světlem ze svíčky - ideální k tomu bude náš svícen z přírodního kamene nebo svícen z Capiz lastur.

Tak teď již víte, jak na to a můžete začít, jakmile se na to budete cítit. Věřte, že pravidelná meditační praxe vám změní život k lepšímu a stane se nedílnou součástí vašeho života. Benefity, které do vašeho bytí přinese, brzy převýší ten nekomfort, který z počátku budete zažívat. Stejně jako ve sportu, i zde nebudete mít výsledky za noc, ale je potřeba pravidelně trénovat, aby se účinky dostavily. Přejeme vám tedy nejdříve odhodlání začít a pak pevnou vůli pokračovat.